başınıza gelen en güzel şey, novitahair!

SAÇ EKİMİ
Saç ekimi operasyonu; saçları dökülmüş, seyrelmiş, yara izi bulunan ya da doğuştan bir bölgede saç kökü bulunmayan kişilere bu bölgede yeniden saç çıkışını sağlamak amacıyla uygulanan cerrahi müdahaledir. Genel olarak şu aşamalardan oluşur:
- Operasyon öncesinde kişinin saç analizinin yapılması ve sorunlu bölgenin tespiti,
- Uzman doktorlar tarafından sorunlu bölgeye nakledilecek saç köklerinin (greft) donör bölgeden alınması,
- Doktorlar tarafından toplanan greftlerin doğru açı, yön ve sıklıkla nakledilebilmesi için kanalların açılması,
- Uzman doktor ve asistanları tarafından toplanan greftlerin sorunlu bölgeye naklinin yapılması.
Saç ekimi operasyonu sorunlu bölgeye bağlı olmakla birlikte 5-12 saat arasında sürmektedir. Saç ekimi bir tür ameliyattır ve dolayısıyla diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi saç ekiminin de tam donanımlı ve hijyen kurallarına uygun kliniklerde, uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.
Saç ekimi sonrasında dönor alan bandajlanır ve bu bandajlar 3 gün sonra çıkartılarak ilk yıkama gerçekleştirilir. Operasyon sonrası oluşan kabuklanmalar 8-15 gün içerisinde kendiliğinden dökülecektir. Saç ekiminin sonrasında bir hafta süreyle çok sıkı şapka, bere vb. takılması tavsiye edilmemektedir.
Ekilen saç kökleri ortalama 1 ay içerisinde tamamen dökülür ve saçların yeniden çıkması yaklaşık olarak ekiminin 100. gününde başlar. Ancak bütün saç köklerinin uzaması ve yeni dokuya adapte olması 8 – 12 ay arasında gerçekleşir. Bu dönemde uzmanların dediklerine harfiyen uymak, saç ekimi yapılan bölgeye özellikle yıkama esnasında narin davranmak oldukça önemlidir. Saç ekimi yapılan bölgeyi çarpmalardan ve sert darbelerden korumak gerekmektedir.

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir :
Günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemleri FUT (Follicular unite transplantation) ve FUE (Follicular unite extraction) teknikleridir. FUT yönteminde donör bölgeden iğ şeklinde bir deri parçası alınarak ekim yapılacak saç kökleri mikroskop altında tek tek ayrılır ve kök alınan bölge dikiş atılarak kapatılır. FUT tekniğine göre daha yeni ve daha konforlu bir yöntem olan FUE tekniğinde ise; saç kökleri tek tek özel bir alet yardımıyla alınır, hastaya dikiş atılmaz ve dolayısıyla donör bölgede iz kalmaz.
FUE saç ekim tekniği diğer eski tekniklerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı ve daha az iş gücü kaybına sahiptir. FUE tekniği diğer yöntemler gibi bir ameliyat olmadığı için, ekim sonrasında hastada ameliyata bağlı ağrı, enfeksiyon, yara açılması, yara izi vb. sorunlarla karşılaşılmaz. FUE tekniği ile saç ekimi sonrasında hastada ameliyat izi, dikiş izi vb. izler yoktur, sadece greftlerin alınabilmesi için açılmış küçük çizikler vardır. Bu çizikler operasyondan birkaç gün sonra çok çabuk iyileşebilmektedir. FUE tekniğinin en büyük avantajlarından biri de ekilecek saç köklerinin yönünün seçilebilmesidir. Böylece hasta doğal bir son görünüme kavuşabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Yapılacaklara İlave :
Saç ekiminden sonra 1 ay süreyle hastaların havuza ve saunaya girmesi ve spor yapması kesinlikle yasaktır. Özellikle yaz aylarında ekim yapılan hastaların ekim yapılan bölgeyi güneşten koruması gerekmektedir.